germană pentru începători

Întrebări și răspunsuri despre acest forum
Antworten
Mircea
Beiträge: 11
Registriert: Do 6. Jun 2019, 09:51
Wohnort: Mărişel
Danksagung erhalten: 8 Mal

germană pentru începători

Beitrag von Mircea »

Vreau să le dau celor, care sânt încă începători desăvârşiţi la învăţatul limbii germane, primele reguli şi noţiuni necesare pentru a se descurca cu scrierea limbii germane. Asta ar putea să ajute pe unii care tocmai încep cu cursuri de limba germană sau care se sfiesc să înceapă astfel de cursuri, crezând că le va fi prea greu să facă faţă la astfel de cursuri.

În caz că cineva doreşte, am putea eventual să încercăm cu chattul forumului nostru să intrăm în contact direct şi să îmi puneţi întrebările care vă preocupă. Dar oricum, eu nu pot să dau cursuri, dar aşi putea ajuta la primii paşi în învăţarea limbii germane. (Eu am crescut la Cluj ca sas şi a trebuit să mă descurc la 3 ani cu o limbă complet nouă pentru mine pe atunci - limba română).
Mircea
Mircea
Beiträge: 11
Registriert: Do 6. Jun 2019, 09:51
Wohnort: Mărişel
Danksagung erhalten: 8 Mal

Reguli la citit: germană pentru începători

Beitrag von Mircea »

Câteva reguli de bază la citit:

ei se citeste: ai

eu si au se citesc împreună, nu ca vocale de sine stătătoare. Accentul cade mai mult pe u. De exemplu Scheune (şură), Baum (copac), Haus (casă)

äu se scrie diferit de eu, dar se pronuntă identic cu eu, de exemplu Häuser (case), Mäuse (şoareci)
Asta seamănă destul de bine cu schimbarea între casa aceasta / o casă (articol), dar în germană schimbarea are loc din cauza pluralului.

ch din ich (eu) sau Nacht (noapte), Dach (acoperiş)... se citeste împreună cam ca h românesc, dar suflând mai mult aer.

s urmat de p sau de t se citeşte identic ca pe româneşte şp sau şt
de exemplu Sprache se citeste şprahhe sau Stuhl se citeşte ştuhl cu u lung.


Litera h în interiorul unui cuvânt duce la lungirea vocalei după care vine h.
De exemplu dehnen (a întinde, a lungi), sehnen (a purta dorul), sehen, (a vedea), Stuhl (scaun)
Benutzeravatar
Sebastian
Beiträge: 846
Registriert: Mi 20. Mär 2019, 10:34
Wohnort: Hamburg, (Mărişel)
Hat sich bedankt: 343 Mal
Danksagung erhalten: 725 Mal

Re: germană pentru începători

Beitrag von Sebastian »

Completare cu câteva alte reguli de citire ale limbii germane:

Lungirea unei vocale nu se face în limba germană doar prin adăugarea literei h după o vocală. De la caz la caz se folosesc si alte mijloace:
ee se citeste de asemenea ca un e luung. De exemplu în cuvântul: Meer - mare sau leer - gol (fara continut), sau Fee - zână. etc.

Similar se foloseste si dublarea literelor a si o pentru a lungi sunetul. Exemple: ein Paar - o pereche, ein paar - câteva, das Haar - părul, das Saatgut, die Saat - semintele, semănatul (pe ogor sau în straturi)

Das Moor - turba, das Boot - barca.

O alta variantă, care însă nu se foloseste decât pentru lungirea vocalei i este adăugarea unui e după i. Si această varianta se citeste practic identic cu ih Exemple: mies - ticălos / răutăcios, viel - mult, vier - patru
Benutzeravatar
Sebastian
Beiträge: 846
Registriert: Mi 20. Mär 2019, 10:34
Wohnort: Hamburg, (Mărişel)
Hat sich bedankt: 343 Mal
Danksagung erhalten: 725 Mal

Re: germană pentru începători

Beitrag von Sebastian »

Nu-mi dau seama, daca într-adevăr ne găseste câteodată si cineva care e român si vrea să-si însusească limba germană. Pentru cineva care doreste acest lucru si care fie că trebuie să astepte mai mult timp până ce poate sa facă un curs de integrare sau care pe lângă munca lui nu găseste timpul să facă un astfel de curs, asi mai avea o sugestie: am găsit un link, unde probabil o scoală care dă ore de germană dă mici texte simple pe germană La începutul acestor texte este un mic triunghi negru încercuit. Daca dai clic pe acest triunghi cu mausul auzi textul de pe pagină citit pe nemteste si poti să-l repeti de câte ori vrei, până ce reusesti să-l repeti tu însuti cât mai exact

pagina introductiva cu diferite variante

poti acolo alege daca vrei sa te ocupi întâi cu mici povestioare "Geschichten", sau dialoguri, sau "chatsheets"- un fel de elemente de vorbire, din care poti să-ti construiesti mai usor propozitii. Aceste trei variante sânt gratuite si au si acea posibilitate importantă de a auzi automat textele citite în limba germană. Si ele sânt accesibile în diferite nivele de greutate de la A la B sau si C si de la A1 la A2, B1 la B2 . Bineânteles ca la toate variantele la un moment dat vine un punct, unde daca vrei sa continui, trebuie să plătesti ceva. Dar si fără să plătesti ceva poti să scoti o multime de informatii din acest site. Succes! Si dacă aveti cumva întrebări sau sugestii,înscrieti-va pe forumul nostru si puneti întrebările care vă ocupă si vă răspund cu plăcere.
Sebastian
Antworten