germană pentru începători

Întrebări și răspunsuri despre acest forum
Antworten
Mircea
Danksagung erhalten: 8 Mal

germană pentru începători

Beitrag von Mircea »

Vreau să le dau celor, care sânt încă începători desăvârşiţi la învăţatul limbii germane, primele reguli şi noţiuni necesare pentru a se descurca cu scrierea limbii germane. Asta ar putea să ajute pe unii care tocmai încep cu cursuri de limba germană sau care se sfiesc să înceapă astfel de cursuri, crezând că le va fi prea greu să facă faţă la astfel de cursuri.

În caz că cineva doreşte, am putea eventual să încercăm cu chattul forumului nostru să intrăm în contact direct şi să îmi puneţi întrebările care vă preocupă. Dar oricum, eu nu pot să dau cursuri, dar aşi putea ajuta la primii paşi în învăţarea limbii germane. (Eu am crescut la Cluj ca sas şi a trebuit să mă descurc la 3 ani cu o limbă complet nouă pentru mine pe atunci - limba română).
Mircea

Mircea
Danksagung erhalten: 8 Mal

Reguli la citit: germană pentru începători

Beitrag von Mircea »

Câteva reguli de bază la citit:

ei se citeste: ai

eu si ause citesc împreună, nu ca vocale de sine stătătoare. Accentul cade mai mult pe u. De exemplu Scheune (şură), baum (copac), Haus (casă)

äu se scrie diferit, dar se pronuntă identic cu eu, de exemplu Häuser (case), Mäuse (şoareci)
Asta seamana destul de bine cu schimbarea între casa / casă, dar în germană schimbarea are loc din cauza pluralului.

ch din ich (eu) sau Nacht (noapte), Dach (acoperiş)... se citeste împreună cam ca h românesc, dar suflând mai mult aer.

s urmat de p sau de t se citeşte identic ca pe româneşte şp sau şt
de exemplu Sprache se citeste şprahhe sau Stuhl se citeşte ştuhl cu u lung.

Litera h în interiorul unui cuvânt duce la lungirea vocalei după care vine h.
De exemplu dehnen (a întinde, a lungi), sehnen (a purta dorul), sehen, (a vedea), Stuhl (scaun)

Antworten