ce vrea acest forum sau ce ar putea deveni

Întrebări și răspunsuri despre acest forum
Antworten
Benutzeravatar
Sebastian
Beiträge: 846
Registriert: Mi 20. Mär 2019, 10:34
Wohnort: Hamburg, (Mărişel)
Hat sich bedankt: 343 Mal
Danksagung erhalten: 725 Mal

ce vrea acest forum sau ce ar putea deveni

Beitrag von Sebastian »

Dragi interesenţi,
membrii acestui forum sânt până acum mai ales vorbitori ai limbii germane, mai puţini sânt şi cunoscători mai profunzi ai limbii române. (Eu sânt sas crescut la Cluj şi emigrat în 1973, aşa că am exersat îndeajuns limba română şi am rămas legat de ţară şi obiceiuri. Eu petrec anual cam 2 luni în România). Deocamdată sântem încă un grup mic în acest forum, dar ne uneşte iubirea faţă de România cu munţii, peisajele, oamenii şi obiceiurile lor deosebite. Nu puţini dintre noi s-au atasat deja de 2-3 decenii specificului românesc şi au mare tragere de inima faţă de România.
-Bineânţeles avem si unele rezerve, mai ales faţă de politica românească din ultimii 75 de ani, adică atât faţă de politica "epocii de aur" şi a precedesorilor ei, dar şi faţă de modul in care actualii actori politici jefuiesc această ţară şi acest biet popor - (asta e părerea mea personală, dar cred că cei mai mulţi membrii ai forumului sânt de aceeaşi părere).

Ideea de a instaura şi un forum pentru vorbitori ai limbii române, este că:

1. am putea schimba informaţii de toate felurile despre noutăţi privitoare la România.

2. cei dintre noi, care vorbesc şi scriu mai fluent limba româna, am putea să vă ajutăm să vă descurcaţi mai bine cu probleme cotidiene din viata voastră în Germania (mici traduceri, ajutor la înţelegerea unor obiceiuri nemţesti, la prima vedere ciudate pentru voi...), in timp ce noi ne-am exersa cunoştinţele de română, ca să rămână fluente în continuare.

3. prin schimbul de idei dintre români apatrizi şi nemţi, saşi, austrieci... interesaţi de natura, oamenii, soarta României am putea eventual chiar crea cu timpul noi idei, impulsuri, ce ar putea contribui un pic spre binele acestei ţări, pe care într-un fel sau altul o iubim cu toţii.
Antworten