Pactul lui Iohannis

Noutăți curente în politică România
Antworten
Benutzeravatar
Sebastian
Beiträge: 846
Registriert: Mi 20. Mär 2019, 10:34
Wohnort: Hamburg, (Mărişel)
Hat sich bedankt: 343 Mal
Danksagung erhalten: 725 Mal

Pactul lui Iohannis

Beitrag von Sebastian »

Președintele Klaus Iohannis le-a propus partidelor cu care s-a consultat la Cotroceni încheierea unui pact politic, prin care să-și asume implementarea în legislație a rezultatelor referendumului, precum și asigurarea condițiilor de vot pentru toți cetățenii.

Klaus Iohannis a reamintit rezultatele de la referendumul pentru justiție, la care au participat peste 41% dintre românii cu drept de vot, care în proporție de peste 80% au răspuns DA la ambele întrebări.

„Aceste răspunsuri ferme trebuie transformate în legislație. Românii au votat, politicienii acum trebuie să implemeteze rezultatul votului. Trebuie creată legislația care efectiv interzice amnistia și grațierea pentru corupți, pentru interzicearea OUG în domeniul justiției și a politicii penale, precum și extinderea dreptului de a contesta constituționalitatea OUG”, a spus președintele Klaus Iohannis.

https://romania.europalibera.org/a/klau ... 82906.html
Benutzeravatar
Sebastian
Beiträge: 846
Registriert: Mi 20. Mär 2019, 10:34
Wohnort: Hamburg, (Mărişel)
Hat sich bedankt: 343 Mal
Danksagung erhalten: 725 Mal

Re: Pactul lui Iohannis

Beitrag von Sebastian »

Mi se pare că preşedintele, susţinut şi întărit simţitor prin voturile de la alegerile Europene cât şi procentajul foarte ridicat al răspunsului afirmativ la referendumul pentru justiţie aplică vechea zicală: "bate fierul până-i cald" şi le arată celor din parlament că ştie să le pună clar limite puterii lor.
Sebastian
Antworten